Powrót do Kontakt

Pytania

 

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów

 

A

Autorskie prawa majątkowe – w zależności od obustronnych ustaleń w umowie może (ale nie musi) znaleźć się zapis dotyczący całkowitego zbycia autorskich praw majątkowych do tekstów/tłumaczeń lub udostępnienia określonej licencji ich użycia. Autorskie prawa majątkowe to pozyskiwanie korzyści majątkowych z komercyjnego użycia danego dzieła. Natomiast przy autorze dożywotnio pozostają niezbywalne autorskie prawa osobiste, czyli po prostu autorstwo utworu (zgodnie z Ustawą o prawie autorskim), dlatego (zwłaszcza w przypadku tłumaczeń książek czy tekstów nieużytkowych) zleceniodawca jest zobowiązany zamieścić moje nazwisko w stopce wydawniczej lub na karcie tytułowej książki. Nie zezwalam na plagiaty, dlatego żaden autorski tekst (artykuł, recenzja, tłumaczenie literackie, tłumaczenie poradnika lub innej książki itp.) nie może być podpisany cudzym nazwiskiem. Nie dotyczy to korekt oraz tłumaczeń tekstów użytkowych i specjalistycznych (np. instrukcje obsługi urządzeń).

C

Czas pracy – zazwyczaj pracuję od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, jednak w praktyce – z uwagi na wielość różnych zajęć – czas mojej pracy jest elastyczny i dostosowany do grafiku konkretnego dnia. W szczególnych przypadkach dopuszczam pilne zlecenia do realizacji w weekendy lub dni wolne od pracy, ale wówczas stosuję wyższe stawki cenowe. Jestem freelancerem, ale nie jestem maszyną. Muszę mieć jeszcze czas m.in. na sen, twórczość literacką i na życie w ogóle.

D

Darmowe próbki usług – obecnie NIE wykonuję ich, ponieważ uważam, że moje portfolio i referencje wystarczająco świadczą o moich umiejętnościach i zdobytym doświadczeniu.

F

Faktury VAT – Faktury VAT wystawia firma „MY IP” Kamil Janas, NIP: 644-246-45-44, Regon: 278180044. Przy zleceniach obowiązuje stawka 23% VAT.

K

Kontakt e-mailowy – kontaktować się można ze mną przez całą dobę: najlepiej drogą mailową. Skrzynkę poczty elektronicznej sprawdzam kilkanaście razy na dobę, więc jest to kontakt najszybszy i najpewniejszy. Nie odbieram telefonów z numerów zastrzeżonych. Preferuję kontakt mailowy (z uwagi na charakter mojej pracy i stylu życia), a dopiero w drugiej kolejności telefoniczny – głównie z uwagi na agresywnych telemarketerów oraz na fakt, że często nie mogę odebrać telefonu (np. kiedy prowadzę zajęcia ze studentami lub uczestniczę w konferencji). Wiadomość mailową natomiast mogę szybko i dyskretnie odebrać w każdych warunkach – w telefonie.

M

Metody płatności – aktualnie jedyną dostępną metodą płatności za zrealizowane zlecenie jest zwykły przelew bankowy. Nie ma możliwości zapłaty kartą kredytową, w systemie PayU czy PayPal.

O

Odpowiedź na e-mail – odpowiedzi na swoją wiadomość spodziewaj się maksymalnie w ciągu 1-2 dni.

P

Poufność danych – to oczywiste, że obowiązuje mnie poufność w zakresie wszelkich danych udostępnianych mi w materiałach i/lub oryginałach tekstów. Niemniej w umowie stosuję formalny zapis na ten temat, aby zleceniodawca mógł mi w pełni zaufać.

R

Rozliczenia – najczęściej rozliczam się po wykonaniu pracy na podstawie rachunku do umowy o dzieło. Przy zleceniach jednorazowych – na podstawie przedpłaty na konto bankowe. Faktury VAT wystawia firma „MY IP” Kamil Janas, NIP: 644-246-45-44, Regon: 278180044.

S

Strona A4 – standardowa strona rozliczeniowa to ok. 1800 znaków ze spacjami (TNR 12, interlinia: 1,5). Stosuję dokładny przelicznik ceny według wzoru: liczba znaków : 1800 x stawka za stronę.

T

Terminy realizacji zleceń – z uwagi na to, że pracuję zazwyczaj równolegle dla kilku zleceniodawców, nie jestem w stanie zaoferować pełnej i wyłącznej dyspozycyjności tylko jednemu z nich. Jeżeli chcesz sobie zapewnić moją pełną dyspozycyjność i wyłączność na moje usługi – zatrudnij mnie na etat (może być zdalnie) ze wszystkimi tego konsekwencjami. Przeciętny czas realizacji małego zlecenia (w trybie normalnym) to minimum 48 godzin. W przypadku dłuższych lub bardziej wymagających tekstów: od kilku dni do kilku tygodni. Usługa ekspresowa w ciągu 24 godzin wiąże się z wyższą stawką cenową. Szczegóły w cennikach.

U

Umowy – zazwyczaj pracuję w oparciu o umowę o dzieło lub umowę-zlecenie. Ale jestem otwarta także na: wystawienie faktury VAT za usługę, na stałą, regularną współpracę, a nawet na etat (także zdalnie). 🙂

 

Nie znalazłeś/aś tu odpowiedzi na swoje pytania? Napisz do mnie!